Koszyk
Zaloguj
Zarejestruj

Łysienie psychogenne

 

 


 

Ze stresem mamy do czynienia w większym lub mniejszym stopniu na co dzień. Stres i wysoki poziom kortyzolu to bardzo istotnny problem zdrowotny. Prowadzi do wielu chorób układu nerwowego ale nie tylko. Może zwiększyc ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych lub stanów zapalnych. Nadmierny stres odbija się także na stanie skóry głowy oraz włosów. Łysienie psychogenne to wypadanie włosów spowodowane stresem. Jak sobie z tym radzić?

W raz z rozwojem cywilizacji wzrastają czynniki stresowe, którymi sa bombardowani ludzie. Taka właśnie sytuacja może odbijać się na na zdrowiu naszych włosów.

Można stwierdzić, że istnieje silny związek między łysieniem a wypadaniem włosów. W skutek silnego stresu, który oddziaływuje na ludzki organizm przez dłuższy czas , zaburzeniom ulega gospodarka hormonalna oraz funkcje układu odpornościowego. W wyniku tego zaburza się cykl wzrostu i życia włosów. Skutkuje to osłabieniem mieszków włosowych a co za tym idzie postepującym łysieniem.

Wypadanie włosów spowodowane stersem ma swój charakterystyczny przebieg i cechy. Po pierwsze łysienie może wystepować w różnych rejonach ciała, nie tylko na głowie. Po drugie wystepują nieregularne ogniska łysienia, niewielkie i rozsiane.

Łysienie psychogenne to równiez mniej lub bardziej nieuświadomione wyrywanie i targanie z nerwów co powoduje osłabienie włosa i jego skłonność do wypadania. Zdarza się równoeż, że łysienie psychogenne może przechodzić w inny typ łysienia, np. plackowate lub telogenowe. Podniesienie stężenia kortyzolu (hormonu stresu) może spowodować mechanizm przemiany testosteronu do dihydrotestosteronu. Proces ten jest głównym czynnikiem prowadzącym do łysienia androgenowego.

Łysienie ze stresu to wynik dłuższego oddziaływania czynników stresowych na ludzki organizm. Trudno określic konkretne czynniki. Każdy z nas ma inny poziom wrażliwości na różne sytuacje. Najczęstszym czynnikiem powodującym stres są problemy w życiu codziennym lub bardzo stresujące wydażenie, które może odbić się na zdrowiu. Sam sters nie jest powodem nadmiernego wypadania włosów. To reakcje biochemiczne z nim związane mogą być przyczyną pogorszenia stanu mieszków i cebulek włosowych, w ten sposób prowadząc do łysienia.     

Łysienie psychogenne zazwyczaj może być odwracalne w swoich skutkach , tak jak i inne podtypy łysienia o podłożu psychicznym, pod warunkiem, że pacjent cierpiący na łysienie psychogenne zniweluje oddziaływujące na niego czynniki stersowe. Czasami wystarczy działanie polegające na polepszeniu higieny naszego życia, w tym zwiększeniu relacji z bliskimi, skupienie się na własnych emocjach, czy też wykonywanie ćwiczeń relaksacyjnych. Należy unikac sytuacji, które powodują u nas podniesienie stężenia hormonu stresu - kortyzolu. Często bardzo pomocny jest psychoterapeuta, który może pomóc rozwiązac problemy, codziennie nas trapiące. Oczywistym jest, że nie da się wyeliminowac całkowicie stresu z naszego życia, ale możemy spowodować, że nieco sie do niego zdystansujemy. Dzięku temu łysienie na tle nerwowym także się zmniejszy