Koszyk
Zaloguj
Zarejestruj

Pielęgnacja włosów zimą.

 

 

 


Zima to szczególny okres dla włosów. W tym okresie mogą pojawić się problemy, których wcześniej nie było. Niestety włosy mogą zacząć się elektryzować, szybciej przetłuszczać, tracić na objętości, pojawić może się łupież. Problemy pojawią się niezależnie od tego czy będziemy nosili czapkę czy też nie. Odpowiednia pielęgnacja może pomóc z tymi problemami.
    Mróz nie szkodzi samym włosom. Powoduje jednak, że gruczoły łojowe nie pracują tak szybko jak zawsze. A więc włosy pozbawione są naturalnej ochorony w postaci warstewki tłuszczu i są bardziej podatne na uszkodzenia. Robia się słabsze i zaczynają nadmiernie wypadać. Jest to związane z tym, że naczynka krwionośne pod wpływem niskiej temperatury zwężają się przez co do mieszków włosowych dochodzi mniej składników odżywczych.
Włosy zimą szybciej przetłuszczają się ponieważ pod czapką skóra głowy przegrzewa się a gruczoły łojowe pracują intensywniej. Włosy przetłuszczające się można myć nawet codziennie, to im nie szkodzi. Należy używać szamponu, który nawilży skórę głowy, nie przesuszy i nie zwiększy wydzielanie łoju. Serum i odżywki do włosów powinny być przeznaczone do spłukiwania. Na koniec najlepiej jest polać głowe chłodną wodą. Ostudzi to gruczoły łojowe a włosy będą wyglądały dłużej świeżo.
Włosy zima szybciej elektryzują się, ponieważ narażone są na częste pocieranie o tworzywa sztuczne tj. czapki, szaliki. Włosy zniszczone i suche bardziej podatne są na elektryzowanie i stroszenie. Dlatego należy:

  • przynajmniej raz w tygodniu połóż serum ( np. KEEP Professional) na skórę głowy, zamknie ono łuski włosowe, odżywi cebulki,
  • używaj odżywek  nawilżających i wygładzających powierzchnie włosa,
  • czapki z naturalnej wełny lub bawełny elektryzują znacznie mnie,
  • aby szybko przygładzieć włosy przeciągnij po nich wilgotą dłoń,
  • czesz się szczotką z naturalnego włosia lub metalowym grzebieniem ,
  • susz włosy suszarką z jonizacją, zapobiega elektryzowaniu włosów.

Włosy zimą są oklapnięte ponieważ czapka przygniata je do głowy, szczególnie gdy nie są dobrze wysuszone. Nie wychodż nawet z włosami lekko wilgotnymi. Używaj kosmetyków dodających objętości włosom. Susz je raczej chłodnym strumieniem powietrza, przeczesuj pasma palcami i szczotką. Susząc włosy z pochyloną głową sprawisz, że odbiją od skóry głowy. Po zdjęciu czapki przeczesz włosy i spryskaj je delikatnie lakierem.
Łupież zimą nasila się ponieważ pod czapką skóra głowy szybciej nagrzewa się co sprzyja rozmnażaniu się grzyba. Łupież bardzo często występuje z łojotokiem. Należy:

  • używaj szamponów zapobiegających powstawaniu łupieżu ( np. KEEP Professional),
  • ogrnicz stosowanie farb i kosmetyków do stylizacji,
  • do pielegnacji skóry głowy wybieraj delikatnych kosmetyków, nawilżających o lekkiej konsystencji.

Do mycia włosów zimą używaj szamponów i serum nawilżających i bardzo dokładnie je spłukuj. Ostatnie spłukanie zrób chłodną wodą zamknie to łuski włosów i sprawi, że będą gładsze. Aby wzmocnić działanie serum bądź odżywek nałóż na głowę czepek i owiń ją ręcznikiem. Łuski włosowe pod wpływem ciepła rozchyla się i wniknie w nie więcej sybstancji odżywczych.