Koszyk
Zaloguj
Zarejestruj

Podczas ciąży włosy kobiety stają się gęstsze i lśniące. Nic więc dziwnego, że po porodzie, kiedy zaczynają wypadać, świeżo upieczone mamy wpadają w panikę. Wypadanie włosów po ciąży to normalne zjawisko.


Problem ten dotyczy kazdej młodej mamy. Po około 3 miesiącach po urodzeniu dziecka włosy zaczynają nadmiernie wypadać. U jednych kobiet proces wypadania włosów jest mniej dokuczliwy i wypada ich mniej i innych natomiast wyciąga się je garściami i trwa dłużej.


Życie włosa składa sie z 3 faz. Pierwsza to faza wzrostu trwająca od 2 do 6-8 lat. To właśnie w tej faziew zanjduje się 90% włosów na głowie. Okres przejściowy trwa 2 tygodnie i jest to druga faza w czasie, której włos przestaje rosnąć i przygotowuje sie do wypadania. W fazie trzeciej mieszek włosowy jest w stanie spoczynku. Trwa to od 2 do 4 miesięcy wówczas mieszek kurczy się i odpoczywa. Następnie powiększa się ponieważ tworzy się w nim nowy włos, który wypycha ten stary.


W trakcie ciąży proces ten jest inny. Kobieta ma wówczas podwyższony poziom estrogenu i dlatego mieszki włosowe nie wchodzą w fazę drugą. Włosy nie wypadają i jest ich więcej. Poziom estrogenu spada po około 3 miesiącach po porodzie i dlatego włosy zaczynaja wypadać. Można wówczas strocić około 30% włosów na głowie. Są wśród nich te, które nie wypadły podczas ciąży oraz te, które wypadłyby normalnie. Dlatego kobiety mają wrażenie, że tracą włosy w bardzo szybkim tempie.


Hormony powoduja łysienie poporodowe i przechodzi przez to każda młoda mama. Kiedy ucichnie burza hormonalna, około 6-9 miesięcy po porodzie, problem powinien powoli ustępować.


Jeżeli kobieta karmi piersią włosy będą wypadać dłużej ponieważ wówczas w organiźmie występuje wyższy poziom prolaktyny - hormon, któego zbyt duża ilość przyczynia się do nadmiernego wypadania włosów. Stres także nasila produkcję prolaktyny, również u kobiet które nie karmią piersią. Dlatego u młodych mam cierpiących na depresję poporodową problem wypadania włosów trwa dłużej.


Aby poprawić kondycję włosa oraz swoje samopoczucie warto wzmacniać włosy. Warto zainwestować]w szampon i serum wzmacniające osłabione włosy. Serum należy nałożyc na skóre głowy i okrężnymi ruchami wmasowywać przez około 3 minuty. Następnie pozostawić je na maksymalnie 10 min. Serum należy zmyć szamponem również masując głowę przez 3 minuty aby składniki odżywcze zdążyły wniknąć w łodyge włosa.