Koszyk
Zaloguj
Zarejestruj

Wszystko o włosach


Włosy piękne i zdrowe to odpowiednia pielęgnacja. Jak sobie radzić kiedy stają się łamliwe, rozdwajają się lub przetłuszczają? W jaki sposób sprawdzić rodzaj włosa? Jakie czynniki wpływaja na kondycję ? Wsystkie te informacje w tym artykule.
Kondycja włosów
Na stan naszych włosów ma wpływ kilka czynników.Dieta, dbałość o nie, rodzaj stosowanych kosmetyków i farbowanie, pogoda (np. promieniowanie słonaczne). Aby skutecznie walczyć z wrogiem włosów należy go poznać co pomoże skitecznie dbać o fryzurę.  
Dbanie od wewnątrz
Co należy jeść a co unikać aby mieć piękne włosy? Jakich minerałów i witamin potrzebują aby zdrowo rosły?
 Białko zwane keratyną tworzy strukture włosa. Nasze kosmyki będą mocne jeśliw codziennej diecie nie zabraknie produktów, które są źródłem protein. Powinnismy jeść : rybę, nasiona roślin strączkowych, nabiał, mięso, jaja.
O tym w jakiej kondycji są nasze włosy decyduą także produkty, które są źródłem witamin. Działają one bardzo dobrze nie tylko na włosy ale również na skórę głowy, pracę gruczołów łojowych. Łuszczeniu sie skóry zapobiega witamina A.Witaminy z grupy B warunkują prawidłowe wydzialanie łoju, zmniejszają ryzyko wystąpienia łupieżu. Kwas pantotenowy zapobiega  łysieniu.
Struktura włosa jest zależna od siarki. Jest ona składnikiem aminokwasów siarkowych. Ich źródłem są nasiona sezamu i ziarna słonacznika. Bardzo ważnym składnikiem jest również  żelazo. Jego główą funkcją jest rozprowadzanie tlenu po organizmie. W przypadku, gdy żelaza jest zbyt mało ilość dostarczanego tlenu może być zbyt niska co w efekcie może doprowadzić do nadmiernago wypadania włosów.
Ważnym składnikiem jest także cynk. Ma on wpływ w zapobieganiu łupieżu. Powoduje on również wzmocnienie włosa. Tak jak w przypadku niedoboru żelaza brak cynku powoduje zwiększoną utrate włosów.
Przetłuszczające się włosy
Włosy bez wyrazu, brakuje im puszystości, opadają, może przyczyną jest nadmierne wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe.
Istnieją trzy podstawowe sposoby na radzenie sobie z przetłuszczającymi się włosami.
1. Nie nalezy stosować odżywek, serum, masek bez spłukiwanie. Używanie takich kosmetyków powoduje, że staja sie cięższe. Najlepsze są te, które wmasowuje sie w końcówki włosów.
2. Przebywanie w wysokich temperaturach powoduje, że włosy stają się wilgotne i szybciej zaczynają przylegać do skóry głowy.
 3. Nie należy używać gęstych kosmetyków do utrwalenia fryzury. Włosy należy czesać jak najrzadziej, ponieważ ten zabieg stymuluje gruczoły do wydzielania łoju.
Podstawą naszej pielęgnacji regularne mycie naszych włosów. Długotrwałe nie mycie ich może powodować nadmierne wypadanie czy też prodrażnienie ich. W tym celu stosować lekkie szampony przeznacczone do tego typu włosów.
Podczas suszenia powinniśmy ustawić suszarke na umiarkowaną temperaturę nawiewu i starać się podnieść włosy u nasady.
Pielęgnacja włosów zależy od ich rodzaju. Marzeniem każdego są piękne ślniące włosy. Niestety bywa tak, że zaczynają wypadać, albo stają się łamliwe i bez połysku.
Jeżeli jesteś właścicielem włosów suchych jak siano to powodem tego może być nieodpowiednia pielęgnacja lub częste ich farbowanie , suszenie na słońcu lub w suchych pomieszczeniach. Przyczyna takiego stanu może być też dziedziczna. Do mycia w tej sytuacji należy używać delikatnych szamponów i codziennie masować skórę głowy.
Włosy tłuste również mogą być uwarunkowane genetycznie, ale najczęstszą przyczyną ich przetłuszczania się są albo niewłaściwa pielęgnacja, albo zaburzenia zdrowotne. Należy myć je jak najczęściej.
Włosy cienkie  odznaczają się niewystarczająca ilością głównego ich budulca, czyli kreatyny. Do ich mycia powinno stosować się  szampony zawierające kreatynę i po każdym zabiegu stosować odpowiednią płukankę (do włosów cienkich – suchych lub tłustych). Do ich rozczesywania nie wolno używać grzebieni czy szczotek ze sztucznego tworzywa.
Jeżeli jesteś właścicielem włosów sztywnych nie powinieneś nadużywac środków pielęgnacyjnych. Włosy tego rodzaju są proste i gęste. Ich niepodatność na układanie może wynikać z nadużywania preparatów służących do odżywiania lub układania fryzury.
Włosy łamliwe należą najczęściej do cienkich. Łamliwość ich może wynikać z suszenia zbyt gorącą suszarką bądź nadużywaniem lokówki. Myć należy je dobrymi szamponami. Zalecane jest zrezygnowanie lub ograniczenie preparatów.